Opublikowany przez: monika.g 2015-01-22 16:06:32
Autor zdjęcia/źródło: yanalya Freepik
W 21 tygodniu zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka, który będzie je bronił przed infekcjami teraz i po porodzie.
Do tej pory krew dziecka była wytwarzana przez wątrobę i śledzionę. Od dwudziestego pierwszego tygodnia ciąży szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Będzie spełniał tę funkcję do końca życia dziecka.
Dziecko połyka duże ilości wód płodowych, a wydala je przez nerki. Dziecko zaczyna trawić część cukru z płynu owodniowego i w ten sposób zapewnia sobie dodatkowe odżywianie. Ilości trawionego w ten sposób cukru nie mają istotnego znaczenia z punktu widzenia rozwoju dziecka, ale w ten sposób układ pokarmowy dziecka jest ćwiczony przed podjęciem właściwej funkcji trawienia mleka po narodzinach.
Narządy płciowe dziecka są już w pełni ukształtowane. Dziewczynki mają wargi sromowe, a u chłopców jądra zstępują do moszny, choć oczywiście produkcja spermy rozpocznie się dopiero w okresie dojrzewania, za kilkanaście lat.
Rozwija się układ nerwowy, dzięki czemu dziecko staje się coraz bardziej świadome otaczającego świata. Już nauczyło się ono rozpoznawać nie tylko twój głos, ale też pewne sytuacje, w których się znajdujesz czy twoją ulubioną muzykę. Obserwujemy jego reakcje nie tylko na głosy, ale również na muzykę i inne przyjemne bądź powodujące niepokój dźwięki. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, to mniej więcej w tym okresie dzieci stają się świadome obecności swojego rodzeństwa.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.